Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 
První krůčky sledge hokeje v ČR datujeme do roku 2000, kdy ve spolupráci s Fakultou tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci vznikl první tým, Sedící berani Zlín. Většina vybavení vznikala amatérsky, sledge a hokejky byly vyrobeny podle přivezených vzorů z ciziny. První konfrontace jediného českého týmu s evropskými týmy se konala v únoru 2001 na turnaji ve švédském Malmö.
Významným mezníkem v historii českého sledge hokeje je rok 2002, kdy vznikají další dva kluby – Draci Kolín a Kohouti Olomouc, a začíná se také pracovat na reprezentačním výběru. V sezóně 2002/2003 vznikla první soutěž na našem území, Český pohár ve sledge hokeji. Celá soutěž se skládala ze tří turnajů,
na každém z nich se proti sobě utkaly všechny tři týmy systémem každý tým s každým, vyhrál tým s nejvyšším počtem bodů, tím byl první tým v ČR – Sedící berani Zlín.
V následující sezóně se ke stávajícím týmům přidaly ještě týmy Karlových Varů, Českých Budějovic a Sparty Praha, která nakonec do tohoto ročníku soutěže nenastoupila, tak učinila až s ročním odkladem. S vyšším počtem účastníkům přišla změna v hracím systému a z Českého poháru vznikla Česká sledge hokejová liga, která byla rozdělena na základní a nadstavbovou část. V roce 2005 bylo stěžejním momentem sezóny Mistrovství Evropy konané ve Zlíně, kde český výběr obsadil čtvrtou příčku. V tomtéž roce v listopadu se národní výběr zúčastnil kvalifikace na Paralympijské hry v Turíně 2006, kde přes jediný neprohraný zápas, kvůli jediné remíze s Velkou Británií neuspěl. O rok později na Mistrovství Evropy v Itálii obsadili čeští sledge hokejisté totožnou příčku jako v kvalifikaci, získali stříbrné medaile.
Významným mezníkem v historii české reprezentace je rok 2008, kdy na Mistrovství světa skupiny B v Bostonu skončila na 2. místě a díky němu vybojovala účast na Mistrovství světa skupiny A konaném v Ostravě. Na domácí půdě vybojovali Češi mezi elitou páté místo, které zajišťovalo přímou kvalifikaci na Paralympijské hry ve Vancouveru 2010. Na tomto sportovním svátku se tým rozhodně neztratil a mezi nejlepšími týmy světa zopakoval výsledek z MS 2009 a patřilo mu 5. místo.
Hrací systém a počet týmů v České republice se na pár let ustálil. Další nově vzniklý tým se objevil až v roce 2009, kdy byl založen první tým na území Slezska – HC KES Studénka. Počet účastníků soutěže se ale neměnil, z důvodu odchodu velkého počtu hráčů do nově vzniknuvšího týmu přerušil svou činnost olomoucký mančaft. Posledním přírůstkem do české rodiny sledge hokejových týmů je nově vzniknuvší tým v Pardubicích, který se nejvyšší české soutěže zúčastní následující sezónu.